bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1038

Pierwsza część kolejnego etapu rozbudowy systemu ITS zakończona

Rozbudowa systemu ITS w Bielsku-Białej postępuje zgodnie z planami. W drugim etapie, którego zakończenie zaplanowano na listopad 2021 roku do już istniejącej miejskiej sieci zarządzania ruchem zostanie włączonych kolejne 18 skrzyżowań na głównych miejskich arteriach.

Pierwsza część kolejnego etapu rozbudowy systemu ITS zakończona
Pierwsza część kolejnego etapu rozbudowy systemu ITS zakończona · fot. MZD Bielsko-Biała


W planach jest także zainstalowanie 15 nowych tablic DIP (dynamicznej informacji pasażerskiej) na przystankach autobusowych oraz zupełnie nowych elementów - tablic naprowadzających na miejskie parkingi. Osiem urządzeń z elektronicznymi wyświetlaczami rozlokowanych na newralgicznych wjazdach do centrum Bielska-Białej będzie informować kierowców o ilości wolnych miejsc postojowych na sześciu miejskich parkingach oraz strzałkami poinformować o kierunku, w którym dany parking się znajduje.

Bezpośrednio przy wjazdach na wymienione parkingi ma być także zainstalowanych 7 kolejnych tablic wyświetlających ilość wolnych miejsc. To jednak nie wszystko. W drugim etapie pojawią się także trzy tablice VMS informujące kierowców o utrudnieniach w ruchu. Zostaną rozlokowane na ulicach: Krakowskiej, Bystrzańskiej oraz Cieszyńskiej. MZD zainstaluje także kamery monitoringu wizyjnego na osiemnastu skrzyżowaniach i piętnastu tablicach przystankowych (na każdej po dwie kamery).

Dodatkowo ok. 50 kamer rozlokowanych zostanie na głównych wlotach do miasta, w tunelu Hulanka oraz trzech przejściach podziemnych. Tak rozbudowany system informatyczny nie tylko umożliwia sprawniejsze zarządzanie komunikacją i ruchem, a także natychmiastowe reagowanie na pojawiające się sytuacje drogowe. To również narzędzie do monitorowania bezpieczeństwa mieszkańców oraz powiadamiania odpowiednich służb w sytuacjach zagrożenia.

Pierwsza część kolejnego etapu rozbudowy systemu ITS zakończona
Pierwsza część kolejnego etapu rozbudowy systemu ITS zakończona · fot. MZD Bielsko-Biała


Koniec 2020 roku to okres domykania pierwszej części opisywanej inwestycji. W jej ramach pracownicy MZD przeprowadzili dziesiątki procedur związanych z pracami projektowymi, uzgodnieniami i pozwoleniami na wykonanie poszczególnych elementów systemu. Dokumentacja i procesy związane z przygotowaniem inwestycji to żmudy i być może mało spektakularny etap.

Gołym okiem nie widać także prawie 20 kilometrów linii światłowodowych, które już zostały wciągnięte w podziemne systemy kanałów. W ramach już zakończonych robót zainstalowano siedem tablic przystankowych, a na pięciu skrzyżowaniach zmodernizowano sterowniki, detektory ruchu, sygnalizatory świetlne oraz przyciski do „włączania zielonego światła”. Zmodernizowano także Centrum Zarządzania poprzez rozbudowę serwerowni w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg.

Umowa na rozbudowę drugiego etapu systemu ITS w Bielsku-Białej została podpisana w kwietniu tego roku i opiewa na kwotę 13,3 mln zł. Zakończenie prac, jak wspomniano na wstępie, zaplanowano na listopad 2021 roku. O montażu nowych tablic dynamicznej informacji pasażerskiej portal bielsko.info informował tutaj.

mp / bielsko.info, źródło: MZD Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.