Wiadomości

  • 17 grudnia 2022
  • 19 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1048

Walka ze śmiercionośnym czadem również w bielskich szkołach

Okres zimowy, a więc czas, w którym dogrzewamy swoje domy i mieszkania, niesie za sobą zagrożenie zatruciem czadem. W walce z tym "niewidzialnym zabójcą" ważna jest profilaktyka. Jak zaznaczają władze miasta, działania mające na celu zminimalizowanie zagrożenia będą kontynuowane także w szkołach.

czad
Walka ze śmiercionośnym czadem również w bielskich szkołach · fot. Mirosław Jamro / Pressmix


Radni Maksymilian Pryga, Karol Markowski i Roman Matyja złożyli interpelację ws. przystąpienia miasta do akcji „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj".

- Zwracamy się z prośbą aby w ramach działań profilaktycznych i zapobiegawczych rozważyć możliwość przystąpienia do ogólnopolskiej akcji i kampanii informacyjnej związanej z czyszczeniem kominów, a także sprawdzaniem przepływów powietrza i otworów wentylacyjnych w okresie jesienno - zimowym"- napisali przedstawiciele bielszczan.
 
- W sposób szczególny prosimy, aby merytoryczne służby i jednostki podległe prezydentowi podjęły temat zagrożenia związanego z tlenkiem czadu, który uaktywnia się przede wszystkim w domach wielorodzinnych, blokach oraz wieżowcach. Temat jest szczególnie trudny i ważny do rozpoznania w sezonie grzewczym. Wśród wielu akcji i działań profilaktycznych jakie podejmowane są na terenie całej Polski naszą uwagę zwróciła kampania: „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj". Dlatego działając w trosce o bezpieczeństwo Wszystkich mieszkańców naszego miasta bardzo prosimy, aby przy współpracy z różnymi organizacjami takimi jak m.in. nasze wspaniałe jednostki OSP podjąć ten ważny społecznie temat - zaapelowali radni. 

Jak w odpowiedzi poinformował Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej, "w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej sezonu grzewczego Miasto corocznie umieszcza na stronie internetowej Urzędu Miejskiego informację o zagrożeniach związanych z ogrzewaniem budynków mieszkalnych oraz eksploatacją pieców gazowych".

- Informacja taka w chwili obecnej znajduje się w zakładce „Mieszkaniec" pod tytułem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2022 — 2023". Ponadto Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej wraz z Beskidzkim Cechem Kominiarzy w Bielsku-Białej 6 października 2022 r. zorganizowała konferencję skierowaną do zarządców spółdzielni mieszkaniowych oraz nieruchomości z terenu miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego, której tematem było przypomnienie oraz omówienie obowiązków zarządców w zakresie przeglądów technicznych budynków oraz ochrony przeciwpożarowej. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z czadem oraz rekomendowano stosowanie czujek dymu i tlenku węgla. Omówiono prawne aspekty odpowiedzialności zarządców budynków, właścicieli oraz użytkowników mieszkań w odniesieniu do urządzeń i instalacji grzewczych - poinformował wiceprezydent.

Jak dodał, "w związku z powyższym w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta informuję, że edukacja społeczna będzie realizowana przez rady osiedli oraz w placówkach oświatowych podczas zajęć, w których będą brali udział członkowie ochotniczych straży pożarnych miasta Bielska-Białej". 

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.