Wiadomości

  • 20 marca 2024
  • wyświetleń: 178

Jak zapewnić szczelność połączeń dzięki odpowiednim cybantom i obejmom?

Materiał partnera:

Montaż na masztach czy rurach wymaga najwyższej jakości połączenia i stabilności. Dlatego w tym celu stosuje się cybanty - wytrzymałe i solidne części łączne do rur i masztów. Ich konstrukcja umożliwia zastosowanie na elementach o różnym kształcie, co sprawdza się w wielu zastosowaniach. Poniżej znajdziesz więcej informacji.

szczelność połączeń dzięki odpowiednim cybantom i obejmom
fot. Freepik


Czym jest cybant?



Na rynku metalurgicznym znajduje się wiele rodzajów cybantów. Są to obejmy do rur wykonane z metalu, najczęściej w kształcie litery C lub U. Zakończenia cybantów mogą być gwintowane, by można było na nich umieścić zakrętki i ustabilizować połączenie między elementami. Produkty te występują też z otworami na końcach, w których umieszcza się śrubę i skręca do odpowiedniego momentu. Cybanty są niezastąpione jeśli mowa o połączeniu dwóch rur czy przewodów gumowych i rur metalowych.

Oprócz ustabilizowania połączenia i ograniczenia przepływu płynów obejmy do rur zapewniają też szczelność. Kluczowe jest jednak dobranie odpowiedniej części, by połączenie mogło zapewniać wymagany poziom szczelności.

Jak dobrać odpowiedni cybant do połączenia?



Nie ma jednego typu obejmy do rur, który sprawdziłby się w każdej sytuacji. Dlatego cybanty należy dobierać po dokładnym scharakteryzowaniu materiałów oraz warunków pracy. Oto krótka charakterystyka doboru elementów dla zapewnienia maksymalnej szczelności materiałowej.

  • Rodzaj materiału. Kluczowe znaczenie ma uniknięcie powstawania korozji galwanicznej na skutek źle dobranych rodzajów metalu.
  • Średnica rur i cybantów. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy cybant jest zbyt mocno zaciśnięty lub zbyt luźny. Jego rozmiar musi zostać dobrany do średnicy zewnętrznej.
  • Siła zaciskania. Zwłaszcza w elementach o cienkich ściankach lub elastycznej konstrukcji obejmy do rur powinny być dobrane z zachowaniem umiarkowanej siły zaciskającej. Jeśli celem nie jest regulowanie przepływu, cybanty powinny być dobrane do wymaganej siły zaciskania dokładnie dla danego miejsca.
  • Typ połączenia. Niekiedy wymagane jest jedynie chwilowe połączenie, wtedy warto wybrać cybanty sprężyste. Jeżeli jednak mowa o zacisku stałym, lepiej postawić na obejmy do rur zapewniające długotrwałe i stabilne połączenie.
  • Środowisko. Narażenie na wilgoć, agresywne środki chemiczne czy obciążenia powoduje konieczność dopasowania materiału i konstrukcji.


Co uwzględnić przy zakupie cybantów?



Czynnikiem decydującym przy składaniu zamówienia jest zwykle zastosowanie cybantów. Jednak dla niezawodności połączenia liczy się przede wszystkim skorzystanie z najwyższej jakości produktów. Cybanty powinny być wykonane z wysokogatunkowej stali. Dla dodatkowej ochrony stosuje się też powierzchniową osłonę cynkową. W pewnych przypadkach oprócz stali dodaje się części gumowe, by zapewnić dodatkową ochronę lub zwiększyć zastosowanie cybantów.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru konkretnego rodzaju obejm, możesz skonsultować się z ekspertem przy składaniu zamówienia w sklepie internetowym. Zapewnisz sobie optymalny dobór pod kątem zastosowania i oczekiwanych warunków eksploatacji.